NGC2014 Nano and Giga Challenges in Electronics, Photonics and Renewable Energy
From Materials to Devices to System Architecture
Symposium and Spring School (Tutorial Lectures)
Phoenix, Arizona, March 10-14, 2014
 
http://www.nanoandgiga.com/ngc2014
Oral Sessions Poster Presentations Publications Networking Awards Contacts Email Us
Home
Organizers
Sponsors
Awards
Photos
Commentaries
Networking
Frequently Asked Questions
Publications
Important Dates
Contacts
Email Us

PROGRAM

Overview
Oral Sessions
Poster Presentations
Invited Speakers
Meeting Profile
Spring School
Nanotechnology Instrumentation
Technology Innovations
RuSciTech Forum
Exhibition

REGISTRATION

Registration
School Registration
Registration Fee
Fee Schedule
Abstract Submission

LOCAL

Transportation
Accommodation
Social Program
Other Events
About Arizona
Restaurants

ARCHIVE

NGC2011
NGC2009
NGC2007
NGCM2004
NGCM2002
Useful Links

ORAL SESSIONS

School Sessions (March 10 & 11): Coor Hall, room 170
Symposium sessions (March 12 - 14): Memorial Union, Second Floor
March 10: School Session I (8:30am - 12:30pm)
Coor Hall, room 170
Co-Chairmen: Stephen Goodnick and Alex Demkov
8:30am - 9:30am Massimiliano Di Ventra, University of California San Diego, San Diego, California, USA
Fundamental Properties of Memristive, Memcapacitive and Meminductive Systems
9:30am - 10:30am Francis Balestra, Grenoble Institute of Technology, Grenoble, France
Ultra Low Power Device Operation
10:30am - 11:30am Oleg Berman, New York City College of Technology, Brooklyn, New york, USA
Graphen Based Nanophotonics
11:30pm - 12:30pm Matthias Wuttig, RWTH Aachen University, Aachen, Germany
Phase Change Materials: From Optical Data Storage to Novel Electronic Memories
12:30pm - 1:30pm LUNCH
March 10: School Session II (1:30pm - 6:30pm)
Coor Hall, room 170
Co-Chairmen: Gyula Eres and Matthias Wuttig
1:30pm - 2:30pm Alex Demkov, University of Texas at Austin, Austin, Texas, USA
Applications of Functional Oxide Heterostructures
2:30pm - 3:30pm Marek Korkusinski, National Research Council of Canada, Ottawa, Ontario, Canada
Atomistic Simulations of Electronic and Optical Properties of Semiconductor Nanostructures
3:30pm - 4:30pm Roza Kotlyar, Intel, Portland, Oregon, USA
Device Modeling Challenges in the Realm of Overlapping Physical Scales: from Atomistic to Continuum, from Coherent to Diffusive Transport
4:30pm - 5:30pm Juan Ramón Morante, IREC (Catalonia Institute for Energy Research) and University of Barcelona, Barcelona, Spain
Nanostructured Electrodes in Photoelectrochemical Cells for Solar Fuel Production
5:30pm - 6:30pm Igor Zutic, University at Buffalo, Buffalo, New York, USA
Putting Spin in Lasers

March 11: School Session III (8:30am - 12:30pm)
Coor Hall, room 170
Co-chairmen: Francis Balestra and Pawel Hawrylak
8:30am - 9:30am Philip G. Collins, University of California - Irvine, Irvine, California, USA
Single Molecule Bioelectronics
9:30am - 10:30am Alek Dediu, Institute for Nanostructured Materials, Bologna, Italy
Organic Spintronics: the State of the Art
10:30am - 11:30am  Michael Galperin, University of California San Diego, San Diego, California, USA
Molecular Optoelectronics: On the interaction of Molecular Junctions with Light
11:30am - 12:30pm Mona Jarrahi, University of Michigan, Ann Arbor, Michigan, USA
Advanced Terahertz Optoelectronics based on Plasmonic Nanostructures
12:30pm - 1:30pm LUNCH
March 11: School Session IV (1:30pm - 6:30pm)
Coor Hall, room 170
Co-chairmen: Philip Collins and Vladimir Mitin
1:30pm - 2:30pm Lynden Archer, Cornell University, Ithaca, New York, USA
Nanoporous Hybrid Materials - Transport Phenomena and Applications in Secondary Batteries
2:30pm - 3:30pm Stephen Goodnick, Arizona State University, Tempe, Arizona, USA
Role of Nanotechnology in Advanced Concept Photovoltaics
3:30pm - 4:30pm Austen Angell, Arizona State University, Tempe, Arizona, USA
Chemistry of Electrical Energy Storage and its Back Conversion to Electricity
4:30pm - 5:30pm Peter Bäuerle, Ulm University, Ulm, Germany
Organic photovoltaics : With tailored Materials on the Move to Future Technology
5:30pm - 6:30pm Jurriaan Schmitz, University of Twente, Enschede, Netherlands
CMOS post-processing for monolithic microsystems

March 12 (Symposium): Memorial Union, Second Floor
March 12: Plenary Morning Session I (9:00am - 12:00pm)
Memorial Union, 2nd Floor, Ventana Ballroom, #241B
Co-chairmen: David Lockwood and Lionel Vayssieres
9:00am - 9:30am   Farkhad Aliev, Universidas Autonoma de Madrid, Madrid, Spain
Noise in Spintronics: from Understanding to Manipulation
9:30am - 10:00am Sanjay Banerjee, University of Texas at Austin, Austin, Texas, USA
Novel Low Power Transistors in 2D Dirac Materials: Graphene and Topological Insulators
10:00am - 10:30am  Jim Greer, Tyndall National Institute, Cork, Ireland
Atomic Scale Limits for Metal Interconnects
10:30am - 11:00am COFFEE BREAK
11:00am - 11:30am Pawel Hawrylak, National Research Council of Canada, Ottawa, Ontario, Canada
Graphene Nanostructures

March 12: Technology Innovations Session I (9:00am -12:00pm)
Memorial Union, 2nd Floor, La Paz Room, #242
Co-Chairmen: Gary Witting and Dawn Nagle
9:00am - 9:30am Serge Leef, Mentor Graphics, Wilsonville, Oregon, USA
Convergence of silicon, Sensors, Mobility, and Cloud as Driving Forces in System Design Innovation
 
9:30am - 10:00am  Timour Paltashev, Advanced Micro Devices (AMD), Sunnyvale, California, USA
Heterogeneous System Architecture (HSA): Software Ecosystem for APU-CPU-GPU
 
10:30am - 11:00am Yuri Panchul, Imagination Technologies, Sunnyvale, California, USA
Imagination, MIPS and Microchip - Hardware Platforms for the Innovation in Mobile, Networking and Microcontroller-based Systems
 
10:30am - 11:00am COFFEE BREAK
11:00am - 11:30am Alexander Shalumov, ASONIKA, Vladimir, Russia
ASONIKA: Automated System for Accelerated Stress Testing & Reliability
 
11:30am - 12:00pm Sergey Yushko, Innovative Technopark IDEA, Kazan, Tatarstan Republic, Russia
Technology Innovations Infrastructure and Opportunities in Republic Tatarstan
 

March 12: Afternoon Session I (2:00pm - 6:00pm)
Memorial Union, 2nd Floor, Ventana Ballroom #241B
NanoCMOS and Beyond: Devices & Architecture
Co-chairmen: David Gilmer and Dimitris Pavlidis
2:00pm - 2:30pm   Cheol Seong Hwang, Seoul National University, Seoul, Korea
Dielectric Film with Sub-4A EOT for DRAMs
2:30pm - 3:00pm Fabien Alibart, Lille 1 University, Villeneuve d'Ascq, France
Neuromorphic Computing with Memristive Devices
3:00pm - 3:30pm Diing Shenp Ang, Nanyang Technological University, Singapore
Bias-Temperature Instability in the High-k/Metal Gate Stacks
3:30pm - 4:00pm COFFEE BREAK
4:00pm - 4:30pm Vincent Derycke, CEA Saclay, Orsay, France
Function Learning with Carbon Nanotube - based Synapses
4:30pm - 5:00pm Beri Mbenkum, Instituto de Microelectrónica de Barcelona, Barcelona, Spain
Nanoarchitecture: Invoking Shape- and Size-Independent Functionality in Nanomaterials for Next Generation Energy Systems
5:00pm - 5:30pm Luis Hueso, Nanogune, San Sebastian, Spain
Molecular - Based Hot Electron Devices
5:30pm - 6:00pm Alexander Zaslavsky, Brown University, Providence, Rhode Island, USA
High-Current Sharp-Switching CMOS-Compatible Transistors

March 12: Afternoon Session II (2:00pm - 6:00pm)
Memorial Union, 2nd Floor, La Paz Room, #242
Functional Magnetic Nanostructured Materials and Devices
Co-chairmen: Farhad Aliev and Alek Dediu
2:00pm - 2:30pm  Rolf Allenspach, IBM Research - Zurich, Zurich, Switzerland
Static and Dynamic Properties of Magnetic Domain Walls in Confined Geometries
2:30pm - 3:00pm Julio Camarero, Universidad Autonoma de Madrid, Madrid, Spain
Multifunctional Magnetic Nanoparticles to Kill Selectively Cancer Cells
3:00pm - 3:30pm Mairbek Chshiev, SPINTEC, Grenoble, France
Anatomy of Perpendicular Magnetic Anisotropy in Magnetic Tunnel Junctions from First Principles
3:30pm - 4:00pm COFFEE BREAK
4:00pm - 4:30pm Mirko Cinchetti, Technical University Kaiserslautern, Kaiserslautern, Germany
Optically Induced Magnetization Reversal
4:30pm - 5:00pm Patrick Lenahan, Pennsylvania State University, University Park, Pennsylvania, USA
Near Zero Field and Zero Field Spin Dependent Recombination in Semiconductor Devices
5:00pm - 5:30pm Julie Grollier, University Paris-Sud, Orsay Cedex, France
Multi-functional Spintronic and Ferroelectric Nanodevices for Neuromorphic Computing
5:30pm - 6:00pm Siegfried Selberherr, Vienna University of Technology, Vienna, Austria
Modeling Spin-Based Electronic Devices

March 12: Afternoon Session III (2:00pm - 6:00pm)
Memorial Union, 2nd Floor, Mohave Room, #236
Organic Materials and Devices
Co-chairmen: Peter Mueller and Erin Ratcliff
2:00pm - 2:30pm  Seif Haque, Imperial College London, London, UK
Hybrid Organic-Inorganic Semiconductor Materials for Photovoltaic Energy Conversion
2:30pm - 3:00pm Antoine Kahn, Princeton University, Princeton, New Jersey, USA
Chemical Doping of Organic Semiconductors: Opportunities and Challenges
3:00pm - 3:30pm Norbert Koch, Humboldt-Universität zu Berlin, Berlin, USA
Controlling Interface Electronic Properties with Organic Molecules
3:30pm - 4:00pm COFFEE BREAK
4:00pm - 4:30pm Chang Ming Li, Southwest University, Beibei, P.R. China
Architect Arts to Build Sensitive Biosensors
4:30pm - 5:00pm Björn Lüssem, Technical University Dresden, Dresden, Germany
Novel Concepts for Organic Transistors: Organic Doping and Vertical Organic Transistors
5:00pm - 5:30pm Alberto Salleo, Stanford University, Stanford, California, USA
The Importance on Charge-Transfer Excitons in Organic Solar Cells
5:30pm - 6:00pm Koichi Yamashita, University of Tokyo, Tokyo, Japan
Theoretical Study on Photoinduced Charge Separated States of Molecular Interfaces

March 12: Afternoon Session IV (2:00pm - 6:00pm)
Memorial Union, 2nd Floor, Gold Room, #207
Nanophotonics, Optoelectronics, and Plasmonics
Co-chairmen: Cun-Zheng Ning and Ken Shih
2:00pm - 2:30pm  Hooman Mohseni, Northwesten University, Evanston, Illinois, USA
Hybrid Plasmonics: Enhancing the Performance of Optoelectronic Devices
2:30pm - 3:00pm Eric Charron, Université Paris Sud, Orsay, France
Coherent Control of the Absorption and Reflection of EM Fields by Dense Atomic and Molecular Nano-layers
3:00pm - 3:30pm Hui Deng, University of Michigan, Ann Arbor, Michigan, USA
Matter-Light Coupling by Design with Hybrid Photonic Crystal Cavities
3:30pm - 4:00pm COFFEE BREAK
4:00pm - 4:30pm Yongmin Liu, Northeastern University, Boston, Massachusetts, USA
Metasurfaces and Fluids to Control Surface Plasmons
4:30pm - 5:00pm David Lockwood, National Research Council, Ottawa, Ontario, Canada
Photoluminiscence from a Direct-Gap Supercell Si-Ge Grown on Si0.4Ge0.6
5:00pm - 5:30pm Xiuling Li, University of Illinois, Urbana-Champaign, Illinois, USA
Semiconductor Nanoelectronic and Nanophotonic Devices: performance and scalability
5:30pm - 6:00pm Rupert Oulton, Imperial College London, London, UK
Surface Plasmon Laser Action near the Surface Plasmon Frequency

March 12: Afternoon Session V (2:00pm - 6:00pm)
Memorial Union, 2nd Floor, Cochise room, #228
Modeling & Simulation of Nanostructured Materials & Devices
Co-chairmen: Jim Greer and Marek Korkusinski
2:00pm - 2:30pm  Jerry Bernholc, North Carolina State University, Raleigh, North Carolina, USA
Electronic Structure and Electron Transport in Carbon-Based Nanosystems
2:30pm - 3:00pm Thorsten Hansen, Lunds University, Lund, Sweden
2D Electronic Spectroscopy of Energy and Charge Transfer
3:00pm - 3:30pm Luca Larcher, University of Modena, Modena, Italy
Microscopic Modeling of HfO2-based RRAM Device Operation and Reliability
3:30pm - 4:00pm COFFEE BREAK
4:00pm - 4:30pm Blanka Magyare-Köpe, Stanford University, Stanford, California, USA
Quantum Mechanical Insight into the Resitance Switching Properties of Binary Transition Metal Oxides
4:30pm - 5:00pm Vladimiro Mujica, Arizona State University, Tempe, Arizona, USA
5:00pm - 5:30pm Liudmila Pozhar, PermaNature, Birmigham, Alabama, USA
Nickel Oxide Nanostructures from Quantum Dots to Nanopolymers
5:30pm - 6:00pm Giacomo Giorgi, University of Tokyo, Tokyo, Japan
Radiative Transitions and Optical Signatures in TiO2 Minority Surfaces and their derived Nanosheets

March 13 (Symposium): Memorial Union, Second Floor
March 13 (Symposium): Plenary Session II (9:00am - 12:00pm)
Memorial Union, 2nd Floor, Ventana Ballroom, #241B
Co-chairmen: Siegfried Selberherr and Alexander Zaslavsky
9:00am - 9:30am Cun-Zhen Ning, Arizona State University, Tempe, Arizona, USA
How Small Can a Nanolaser be - Revisiting the Question Seven Years Later
9:30am - 10:00am Dimitris Pavlidis, Boston University, Boston, Massachusetts, USA
III-Nitride Devices: from Microwaves to Millimeter-Waves and THz Frequencies
10:00am - 10:30am  Federico Rosei, INRS, Varennes, Quebec, Canada
Multifunctional materials for electronics and photonics
10:30am - 11:00am COFFEE BREAK
11:00am - 11:30am George Schatz, Northwestern University, Evanston, Illinois, USA
Modeling Active Plasmonic Response
11:30am - 12:00pm Taiichi Otsuji, Tohoku University, Sendai, Japan
Terahertz-wave Generation Using Graphene and Compound Semiconductor Nano-heterostructures

March 13: Technology Innovations Session II (9:00am -12:00pm)
Memorial Union, 2nd Floor, La Paz Room, #242
Co-Chairmen: Gordon McConnell and Dawn Nagle
9:00am - 9:30am Michael Kozicki, Arizona State University, Tempe, Arizona, USA
Commercialization of Nanoionics Technology
9:30am - 10:00am Neal Woodbury, Arizona Steate University, Tempe, Arizona, USA
Scalable High - Density Peptide Arrays for Comprehensive Health Monitoring
 
10:00am - 10:30am Matthew Marinella, Sandia National Laboratories, Albuquerque, New Mexico, USA
Emerging Nanoscale Memory Technologies: The Solution to Extreme Scale Problems
 
10:30am - 11:00am COFFEE BREAK
11:00am - 11:30am Gordon MacConnell, Arizona Technology Enterprises, Scottsdale, Arizona, USA
Technology Entrepreneurship - Pushing Commercialization to Academic and Postdoctoral Students
 
11:30am - 12:00pm Gary Witting, The Law Firm of Gary Witting, Phoenix, Arizona, USA
Perspectives on Intellectual Property concerning a High Tech Start-Up
 

March 13: Afternoon Session VI (2:00pm - 6:00pm)
Terahertz Electronics and Photonics
Memorial Union, 2nd Floor, La Paz Room, #242
Co-chairmen: Mona Jarrahi and Michael Shur
2:00pm - 2:30pm  Mau-Chung Frank Chang, University of California Los Angeles, Los Angeles, California, USA
Is Terahertz a Communication Wasteland or Vibrant Frontier?
2:30pm - 3:00pm Michael Wanke, Sandia National Laboratory, Albuquerque, New Mexico, USA
Monolithically Integrated THz Receivers
3:00pm - 3:30pm Kodo Kawase, Nagoya University, Nagoya, Japan
Nonlinear Optical Terahertz Sources and Applications
3:30pm - 4:00pm COFFEE BREAK
4:00pm - 4:30pm Luis Enrique Garcia Munoz, Universidad Carlos III de Madrid, Madrid, Spain
THz Beam Steering and Power Enhancement based on Photomixer Technology
4:30pm - 5:00pm Michael Shur, Rensselaer Polytechnic Institute, Troy, New York, USA
Silicon CMOS for Terahertz Electronics Applications
5:00pm - 5:30pm Jason Deibel, Wright State University, Dayton, Ohio, USA
Terahertz Waves for Non-destructive Evaluation
5:30pm - 6:00pm Sharath Sriram, RMIT University, Melbourne, Victoria, Australia
Elastomer-based Planar and Flexible Terahertz Devices and Metamaterials

March 13: Afternoon Session VII (2:00pm - 5:30pm)
Electrochemistry of Energy Transformation and Storage
Memorial Union, 2nd Floor, Mohave Room, #236
Co-chairmen: Candace Chan and Harun Tüysüz
2:00pm - 2:30pm  Candace Chan, Arizona State University, Tempe, Arizona, USA
Perspectives and New Approaches to Silicon Anodes for Next Generation Lithium - ion Batteries
2:30pm - 3:00pm Hanqing Jiang, Arizona State University, Tempe, Arizona, USA
Origami Lithium - Ion Batteries
3:00pm - 3:30pm Debra Rolison, U.S. Naval Research Laboratory, Washington, DC, USA
The Road Beyond Lithium - Ion Batteries is Paved with Zinc
3:30pm - 4:00pm COFFEE BREAK
4:00pm - 4:30pm Harun Tüysüz, Max-Planck-Institut für Kohlenforschung, Mülheim an der Ruhr, Germany
Ordered Mesoporous Materials as Catalyst for Water Oxidation
4:30pm - 5:00pm Özaslan Mehtap, Paul Scherrer Institut, Villigen, Switzerland
Oxygen Electroreduction on Pt Poor Alloy Nanocatalysts for PEMFC
5:00pm - 5:30pm Jie Ding, Land Division, Defence Science and Technology Organisation, Fishermans Bend, Australia
Adopting shear-thickening properties into ionic liquid electrolytes

March 13: Afternoon Session VIII (2:00pm - 6:00pm)
Memorial Union, 2nd Floor, Ventana Ballroom, #241B
Novel Carbon Materials in Optics, Electronics and Photovoltaics
Co-chairmen: Robert Nemanich and Vitaly Konov
2:00pm - 2:30pm Cinzia Casiraghi, University of Manchester, Manchester, UK
Light-Matter Interactions in Graphene and in Heterostructures of Atomically Thin Films
2:30pm - 3:00pm Cristian Ciobanu, Colorado School of Mines, Golden, Colorado, USA
Reduction of Graphene Oxide by Carbon Monoxide
3:00pm - 3:30pm Vitali Konov, Prokhorov Institute of General Physics of Russian Academy of Sciences, Moscow, Russia
Laser and SPM Nanostructuring of Advanced Carbon Materials
3:30pm - 4:00pm COFFEE BREAK
4:00pm - 4:30pm Vladimir Popov, Institute of Semiconductor Physics, Novosibirsk, Russian Federation
High Quality Single Crystal Diamond-Graphite-Diamond Devices and Membranes
4:30pm - 5:00pm Satoshi Yamasaki, National Institute of Advanced Industrial Science and Technology (AIST), Tsukuba, Japan
Diamond Electronic Devices Using Unique Properties
5:00pm - 5:30pm Maxim Ziatdinov, Tokyo Institute of Technology, Tokyo, Japan
Electronic Structure and Chemical Reactivity of Vacancy Defects in Graphene Layers

March 13: Afternoon Session IX (2:00pm - 6:00pm)
Memorial Union, 2nd Floor, Cochise room, #228
Fabrication of Nanostructured Materials and Devices
Co-chairmen: Federico Rosei and Alberto Vomiero
2:00pm - 2:30pm  Enrique Calleja, Institute of Optoelectronics Systems and Microtechnology, Technical University of Madrid, Madrid, Spain
Selective Area Growth of III-Nitride Nanostructures: from NanoLEDs to Pseudo Substrates
2:30pm - 3:00pm Gyula Eres, Oak Ridge National Laboratory, Oak Ridge, Tennessee, USA
Bandgap Narrowing of Titanium Oxide Semiconductors by Non-Compensated Anion-Cation Codoping for Enhanced Visible Light Photoactivity
3:00pm - 3:30pm Rachel Goldman, University of Michigan, Ann Arbor, Michigan, USA
Solute Incorporation and Properties of Highly Mismatched Alloys
3:30pm - 4:00pm COFFEE BREAK
4:00pm - 4:30pm Alexey Kovalgin, University of Twente, Enschede, Netherlands
Growth and Properties of Subnanometer Thin Titanium Nitride Films
4:30pm - 5:00pm Zhiyong Li, HP Labs, Palo Alto, California, USA
Nanofinger : Top-down Meets Self-assembly for Ultra Sensitive Molecular Sensing
5:00pm - 5:30pm Bozhi Tian, University of Chicago, Chicago, Illinois, USA
Nanostructured Semiconductor Devices : From Chemical Synthesis to Biomedical Applications
5:30pm - 6:00pm Matthias Wuttig, RWTH Aachen University, Aachen, Germany
The Impact of Disorder on Transport in Crystalline Phase Change Materials

March 13: Afternoon Session X (2:00pm - 6:00pm)
Memorial Union, 2nd Floor, Gold room, #207
Nanostructured Materials for Solar Energy Conversion
Co-chairmen: Bill Dauksher and Zachary Holman
2:00pm - 2:30pm  Dominic Gervasio, University of Arizona, Tucson, Arizona, USA
Materials Challenges for Concentrated Solar Power
2:30pm - 3:00pm Nazir Kherani, University of Toronto, Toronto, Canada
Conducting Photonic Crystals for Enhanced Photovoltaics
3:00pm - 3:30pm Vladimir Mitin, University at Buffalo, SUNY, Buffalo, New York, USA
Nanomaterials with charged quantum dots for broad band solar energy conversion and advanced sensing
3:30pm - 4:00pm COFFEE BREAK
4:00pm - 4:30pm Robert Nemanich, Arizona State University, Tempe, Arizona, USA
Thermionic and Photon-enhanced Emission from CVD Diamond and New Approaches for Energy Conversion
4:30pm - 5:00pm Masakazu Sugiyama, University of Tokyo, Tokyo, Japan
Nanoepitaxial Structures for the Efficiency Enhancement of Multijunction Solar Cells
5:00pm - 5:30pm Lionel Vayssieres, Xian Jiaotong University, Xian, China
Low Cost Quantum-Confined Oxide HeteroNanostructures
5:30pm - 6:00pm Nikolai Zhitenev, National Institute of Standards and Technology, Gaithersburg, Maryland USA
Nanoscale Characterization of Photovoltaic Devices

March 13: POSTER PRESENTATIONS (6:00pm - 9:00pm)
Memorial Union, 2nd Floor, Ventana Ballroom,
Co-chairmen: Dominic Gervasio and Nikolay Zhitenev
Sponsored by Bio Logic

March 14 (Symposium): Memorial Union, Second Floor
March 14: Plenary Morning Session III (9:00am - 12:00pm)
Memorial Union, 2nd Floor, Ventana Ballroom, #241B
Co-chairmen: Larry Nagahara and Maxim Sukharev
9:00am - 9:30am Rainer Waser, Juelich Research Center, Juelich, Germany
Nanoionic Redox-based Resistive Switches - Challenges and Prospects
9:30am - 10:00am NJ Tao, Arizona State University, Tempe, Arizona, USA
Plasmonic Imaging of Nanometer-scaled Materials
10:00am - 10:30pm  Yuriy Pershin, University of South Carolina, Columbia, South Carolina, USA
Memcomputing: a Computing Paradigm to Store and Process Information on the Same Physical Platform
10:30am - 11:00am COFFEE BREAK
11:00am - 11:30am Xiang Zhang, University of California Berkeley, Berkeley, California, USA
Photonics Beyond Diffraction Limit: Plasmon Waveguides, Cavities and Integrated Laser Circuits
11:30am - 12:00pm Philippe Poncharal, University of Lyon 1, Villeurbanne, France
Osmotic Energy Conversion with Boron Nitride Nanotube

March 14: Nanotechnology instrumentation workshop (9:00am - 12:00pm)
Memorial Union, 2nd Floor, La Paz Room, #242
Co-chairmen: Gennadi Bersuker and Monserat Nafria
9:00am - 9:20am Agustina Asenjo, Madrid Institute of Materials Science, Madrid, Spain
Magnetic Imaging of nanostructures
9:20am - 9:40am Alexandre Brolo, University of Victoria, Victoria, British Columbia, Canada
Biomedical Devices Based on Plasmonic Nanostructures
9:40am - 10:00am Dean DeLongchamp, National Institute of Standards and Technology, Gaithersburg, Maryland, USA
Structure Measurements for Organic Photovoltaics Manufacturing
10:00am - 10:20am  Thilo Glatzel, Universität Basel, Basel, Switzerland
Manipulation and Imaging of Single Molecules by Atomic Force Microscopy
10:20am - 10:40am Martin Koch, Phillips-Universität Marburg, Marburg, Germany
THz Time-domain Spectroscopy Systems for Security, Industry and Plant Science
10:40am - 11:00am COFFEE BREAK
11:00am - 11:20am Sergey Magonov, NT-MDT, Tempe, Arizona, USA
Achievements and Challenges in Local Characterization of Materials with Atomic Force Microscopy
11:20am - 11:40am Patrick McNally, Sonex Metrology, Dublin, Ireland
Breakthrough Photoacoustics Metrology Wafer Level and Package Processing
11:40am - 12:00pm Hidemi Shigekawa, University of Tsukuba, Tsukuba, Japan
Laser-combined STM on Nano Structured Materials and Devices

March 14: Afternoon session XI (2:00pm - 5:30pm)
Memorial Union, 2nd Floor, Ventana Ballroom, #241B
NanoCMOS and Beyond: Devices & Architecture
Co-chairmen: Michael Kozicki and Rainer Waser
2:00pm - 2:30pm  David Gilmer, SEMATECH, Austin, Texas, USA
Engineering Metal-Oxide RRAM based on Material-Related Resistance Change Mechanisms: A Case Study for HfOx-based RRAM
2:30pm - 3:00pm Gennadi Bersuker, SEMATECH, Austin, Texas, USA
Identifying Electrically-active Defects in Oxides
3:00pm - 3:30pm Montserrat Nafria, Universitat Autonoma de Barselona, Barselona, Spain
Nanoscale Electrical Characterization of Variability and Aging of CMOS Devices with Conductive AFM
3:30pm - 4:00pm COFFEE BREAK
4:00pm - 4:30pm Matteo Rinaldi, Northeastern University, Boston, Massachusetts, USA
Piezoelectric NEMS Resonant Nano Plates for Multifunctional and Reconfigurable Wireless Sensing Platforms
4:30pm - 5:00pm Jianhua Yang, HP Labs, Palo Alto, California, USA
Challenges and Materials Solutions for Memristive Devices (ReRAM)
5:00pm - 5:30pm Giuseppe Tettamanzi, University of New South Wales, Kensington, Australia
A Single Atom Transistor based Charge Pump

March 14: Afternoon session XII (2:00pm - 6:00pm)
Memorial Union, 2nd Floor, La Paz Room, #242
Functional Magnetic Nanostructured Materials and Devices
Co-chairmen: Rolf Allenspach and Mirko Cinchetti
2:00pm - 2:30pm  Jean-Yves Chauleau, University of Regensburg, Regensburg, Germany
Current-Induced Spinwave Dynamics : An Optical Approach
2:30pm - 3:00pm Alberto Riminucci, Institute for Nanostructured Materials, Bologna, Italy
Multifunctional Organic Spintronic Device Acting as a Magnetically Enhanced Memristor
3:00pm - 3:30pm Hariharan (Hari) Srikanth, University of South Florida, Tampa, Florida, USA
Advanced Nanocomposites for Magnetic Refrigeration
3:30pm - 4:00pm COFFEE BREAK
4:00pm - 4:30pm Nian Sun, Northeastern University, Boston, Massachusetts, USA
Strong Magnetoelectric Coupling in Multiferroic Heterostructures and Low-Power Devices
4:30pm - 5:00pm Wilfred Van Der Wiel, University of Twente, Twente, Netherland
Ultrahigh Magnetoresistance at Room Temperature in Molecular Wires
5:00pm - 5:30pm Takeshi Kamiya, Osaka University, Osaka, Japan
Nonlocal Magnetoresistance in Organic Spin Valves Based on an Organic Conductor alpha-(BEDT-TTF)_2_I_3

March 14: Afternoon Session XIII (2:00pm - 6:00pm)
Memorial Union, 2nd Floor, Mohave Room, #236
Organic Materials and Devices
Co-chairmen: Peter Mueller and Erin Ratcliff
2:00pm - 2:30pm  Christine Luscombe, University of Washington, Seattle, Washington, USA
Probing the Microstructure of Semiconducting Polymers
2:30pm - 3:00pm David Ginger, University of Washington, Seattle, Washington, USA
Recombination Losses in Nanostructured Organic Solar Cells
3:00pm - 3:30pm Paul Meredith, University of Queensland, Brisbane, Australia
Organic Solar Cells: Low Finesse Electro-Optical Cavities
3:30pm - 4:00pm COFFEE BREAK
4:00pm - 4:30pm Dana Olson, National Renewable Energy Laboratory, Golden, Colorado, USA
An Integrated Approach Toward High Performance Materials and Contacts for Organic Solar Cells
4:30pm - 5:00pm Erin Ratcliff, University of Arizona, Tucson, Arizona, USA
Contact-induced Mechanisms Controlling Charge Extraction and Open-circuit Voltages in Organic Photovoltaics
5:00pm - 5:30pm Natalie Stingelin-Stutzmann, Imperial College London, London, UK
Organic Photovoltaics: a Material Scientists Point of View
5:30pm - 6:00pm Bob Street, Palo Alto Research Center, Palo Alto, California, USA
Electronic States, Transport and Recombination in Organic Devices

March 14: Afternoon Session XIV (2:00pm - 5:30pm)
Memorial Union, 2nd Floor, Gold Room, #207
Nanophotonics, Optoelectronics, and Plasmonics
Co-chairmen: Eric Charron and Cun-Zheng Ning
2:00pm - 2:30pm  Ajay Nahata, University of Utah, Salt Lake City, Utah, USA
Reconfigurable Plasmonic Devices Using Liquid Metals
2:30pm - 3:00pm Ken Shih, University of Texas at Austin, Austin, Texas, USA
Active Nanophotonics: from Coherent Control of Quantum Emitters to Plasmonic Nanolasers
3:00pm - 3:30pm Maxim Sukharev, Arizona State University, Tempe, Arizona, USA
Optical Properties of Nanoscale Hybrid Materials
3:30pm - 4:00pm COFFEE BREAK
4:00pm - 4:30pm Limin Tong, Zhejiang University, Hangzhou, P.R. China
In-fiber Graphene All-optical Ultrafast Modulation
4:30pm - 5:00pm Xin Guo, Zhejiang University, Zhejiang, China
Single-Nanowire Optical Sensors
5:00pm - 5:30pm Shanhui Fan, Stanford University, Stanford, California, USA
Control Heat with Nanophotonics: Enhancements of Open Circuit voltage in Solar Cells and Radiative Power from Blackbodies

March 14: Afternoon Session XV (2:00pm - 5:20pm)
Discovery session (contributed papers)
Memorial Union, 2nd Floor, Cochise Room, #228
Co-chairmen: Nazir Kherani and Vladimiro Mujica
2:00pm - 2:20pm  Elliot Fuller, University of California, USA Irvine, Irvine, California
Electronic Effects of Defects in One Dimensional Channel
2:20pm - 2:40pm Marine Fayolle, Osaka University, Osaka, Japan
Study of the organic magnetoresistance (OMAR) effect by impedance spectroscopy
2:40pm - 3:00pm Henrique Toma, University of Sao Paolo, Brazil
SPR and SERS Studies of Isolated and Aggregated Gold Nanoparticles Functionalized with Ru-Carboxybipy-trimercaptotriazine DSC Dye
3:00pm - 3:20pm Anna Zaniweski, Arizona State University, Tempe, Arizona, USA
Growth of metal nanoparticles on graphene
3:20pm - 3:40pm Dmitry Gorn, Tomsk State University, Tomsk, Russian Federation
Admittance of Hg1-xCdxTe Mis-Structures with Quantum Wells in the wide Range of Temperatures
3:40pm - 4:00pm COFFEE BREAK
4:00pm - 4:20pm Huanping Zhou, University of California, Los Angeles, California, USA
Novel solution process approach in planar heterojunction perovskite solar cells
4:20pm - 4:40pm Kenneth Graham, Stanford University, Stanford, California, USA
The Importance of Molecular Conformation at the Donor-Acceptor Interface in Organic Photovoltaics
4:40pm - 5:00pm Nikola Pekas, National Institute for Nanotechnology, Edmonton, Canada
Concurrent optical and electronic characterization of three-terminal nonvolatile memory devices based on redox conductance switching of polythiophene
5:00pm - 5:20pm Richard Watt, Brigham Young University, Salt Lake City, Utah, USA
Natural product self-healing solar cell for efficient electron or hydrogen conversion

Our Sponsors & Partners

Arizona State University
Springer
Elsevier National Institute of Health National Cancer Institute
Nano and Giga Solutions, Inc.
STRF
Taetion
Inderscience Publishers
Computational Chemistry List
American Elements
RuSciTech Association
Teleform IS
Bio-Logic
Asonika
Enterprise Rent-a-Car
INRS